Szegedi Tudós Akadémia = Nemzeti Tudós Akadémia
Gimnáziumunk a Nemzeti Tudós Akadémia (korábban Szegedi Tudós Akadémia) középiskolás képzési programjának Komárom-Esztergom és Pest Megyei Területi Központja.
Ennek a tehetséggondozó programnak a célja azon diákok támogatása, akik már középiskolai éveik alatt érdeklődnek a biológia, az orvosbiológiai kutatások iránt. A program 10. osztályban indul, és 3 lépcsős, az iskolarendszereken átívelő egyedülálló képzési modell.
- 1. lépcső – Szent-Györgyi Diák: az orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő középiskolás diákoknak szól, akik 10. osztálytól regisztrálhatnak a programba a területi bázisiskola vezető tanáránál.
- 2. lépcső – Szent-Györgyi Hallgató: Kezdetben csak a Szegedi Tudományegyetemen létezett ez a lehetőség, de 2022-től kibővült a Pécsi, Debreceni Tudományegyetemre, és a Semmelweis Egyetemre felvételt nyert biológus vagy orvostanhallgatók számára is. Ezért hívják most már NEMZETI TUDÓS AKADÉMIÁNAK (NTA). Az ezekre az egyetemekre bejutott hallgatók pályázhatnak a. Szent-Györgyi Hallgatói ösztöndíjra. Ha erre felvételt nyernek, akkor ösztöndíjban részesülnek, és választhatnak kutatóhelyet, ahol hazai és nemzetközi mentorok segítik munkájukat. A mentorok neves hazai és külföldi tudósok. A Nemzeti Tudós Akadémia szakmai vezetője Bert Sakmann Nobel-díjas tudós
- 3. lépcső – Szent-Györgyi Kutató: azok az ifjú tudósok, pályázhatnak erre a címre akik bekapcsolódnak az egyetemi doktorandusz képzésben. Eközben is anyagi támogatást kapnak az államtól, és szellemi támogatást a mentoroktól.
A középiskolai képzési programba csatlakozó diákok átlagosan havonta egy-egy programon tudnak részt venni,
aborgyakorlatot végezhetnek, és/ vagy elméleti előadást hallgathatnak meg a biológiai kutatások újabb eredményeiről, illetve emellett online tananyagokat sajátíthatnak el.
Ehhez a területi bázisiskolákban a Nemzeti Tudós Akadémia a középiskolai gyakorlatban eddig nem használt korszerű molekuláris biológiai eszközöket tett elérhetővé a diákok számára: (gélelektroforézis rendszer, automata pipetták, mikrocentrifuga, PCR, BioRAD KITek, (baktérium transzformációs készlet, DNS nyomozás – kriminalisztikai DNS készlet, fág hasítási készlet…)
Emellett évente kétszer ősszel és tavasszal a programba csatlakozó diákok részt vehetnek Szegeden a Nobel Díjasok és Tehetséges Diákok Konferenciáján. Itt azon kívül, hogy egy élettudományi Nobel díjas előadót hallgathatnak meg, a mentorok laboratóriumait is megnézhetik, illetve laborgyakorlatokon vehetnek részt.
A program ingyenes, a pénzügyi fedezetet a magyar állam biztosítja. Szeretettel várjuk az érdeklődő diákok, kollégák jelentkezését térségünkből!
További részletek: Az SZTA honlapján: http://www.nobel-szeged.hu/
A középiskolai képzési programról: http://www.nobel-szeged.hu/index.php/szegedi-tudos-akademia/kozepiskolai-program
Meg lehet tekinteni az eddigi rendezvények összefoglalóit is: http://www.nobel-szeged.hu/index.php/rendezvenyek
A Szegedi Tudós Akadémia középiskolai programjának további területi központjai:
- NYME Bolyai János Gyakorlógimnázium, Szombathely
- Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged
- SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium, Szeged
- Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Bp.
- ELTE Trefort Ágoston Gimnázium Bp.
- Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen
- Gödöllői Református Líceum Gimnáziuma
- Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium
- Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium
- Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma, Pécs
- Lovassy László Gimnázium, Veszprém
- Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
- Református Kollégium Gimnáziuma, Kecskemét
- Németh László Gimnázium, Általános Iskola Hódmezővásárhely