![]()
Csak a lényeg!
A vágásnál a vágóeszközzel kijelölt területen kívüli, fölösleges részeket hagyjuk el a képről. Így csökken a pixelméret. A vágás előtt átméretezhetünk, elmozdíthatunk, elforgathatunk. A vágást az Enter lenyomásával hajtjuk végre. A vágás üzemmódból a vágás végrehajtása nélkül kiléphetünk az Esc billentyű lenyomásával. A kiválasztott területek kijelölését segédvonalakkal könnyíthetjük meg. (Vonalzókról húzhatók a képbe.) Ha a kép mellé még szeretnénk újabb részletet elhelyezni, akkor meg kell növelnünk a keret, azaz a rajzvászon méretét.$$\ \ $$
- Végezd el a Parlament.jpg kép vágását, hogy a felesleges részletek ne legyenek a képen!
- Nyisd meg az urhajos.jpg képet.
- Növeld a rajzvászon méretét 500x550 pixelre! Az eredeti kép az új vászon aljának a közepén helyezkedjen el.
- Forgasd el a képet -45 fokkal, majd vágóeszközzel vágd ki az űrhajós testét.
- Szemcseppentővel vegyél mintát a sötét háttérről, és egy nagyméretű ecset segítségével fesd be a sarkoknál fehéren maradt területeket.
![]()
Mit tehetünk, ha a fotó gyenge minőségű?
Ha csak rövid időnk van egy fotó elkészítésére, vagy nagyítást használunk állvány nélkül, akkor előfordul, hogy kissé életlen a kép. A képélesség növelését külön menüparancs szolgálja, itt azonban nem sok beállítási lehetőségünk van. Az élesség növelését egy sokkal kifinomultabb eszközzel az életlen maszkkal végezzük. Az elnevezés a fényképezés hőskorából származik, amikor a fotó negatívjának életlen változatával kitakarták (maszkolták) az eredeti kép részeit. Ezzel a szemcsézettség fokozása nélkül emelték ki a kontúrokat. Az életlen maszk alkalmazásakor a grafikai program növeli a kontrasztot a szomszédos pixelek között. A Mérték csúszkával a kontraszt erősségét állíthatjuk be. A Sugár az élesíteni kívánt körvonalak szélességét határozza meg. A beállításhoz célszerű olyan részletet választani a nézőképben, ahol a tárgyak pereme látható. A sugarakat általában nem nagyon kell megnövelni. A Küszöbszint azt szabja meg, hogy a szomszédos pixelek között mekkora különbséget tekintsen a program határvonalnak. Általában a 0 a megfelelő érték. Ekkor minden képpontot élesíteni fogunk.$$\ \ $$
- Töltsd be az Eiffel.jpg képet!
- Ha van kedved retusáld ki az embereket a kép elejéről.
- Növeld meg a fénykép élességét az életlen maszk alkalmazásával. A sugár legyen 1,0, a küszöbszintet hagyjuk meg 0-nak, a mértéket próbálgasd!
Ha több piros kell...
$$\ \ $$ A képek színhibáit leggyakrabban a rossz fényviszonyok, a hibásan megválasztott expozíciós idők okozzák. Régi, kifakult fotók, vagy gyönge minőségű nyomtatott ábrák színeit is korrigálnunk kell. Színegyensúlynak nevezzük a színösszetevők valósághű arányát. Egy kép zöldes árnyalatát pl. az okozza, hogy a színegyensúly eltolódik a zöld felé. A korrekcióhoz a zöld erősségét kell csökkenteni. A színkorrekció leghatékonyabb eszköze a színegyensúly ablak alkalmazása. (Eszközök /Színeszközök /Színegyensúly) A szín gyengítéséhez a szemben elhelyezkedő (komplementer) szín mennyiségét kell növelni.
$$\ \ $$
- Feladat 1.
Töltsd be az Escorial.jpg képet. A fotó napnyugtakor készült, így a lemenő napfény vörös fénnyel világította meg a tájat és az épületet. A Színegyensúly ablakban a ciánkék jelentős mértékű növelésével ellensúlyozhatjuk a vörös színt. A növények miatt némi zöldet, az égbolt helyreállításához pedig egy kevés kéket is adj hozzá a képhez.
- Feladat 2.
Töltsd be a Varoshaza.jpg képet. A fotó régi, rossz minőségű színei kifakultak. Állítsd vissza az épület téglavörös színét.
- Feladat 3.
Töltsd be a Halacska.jpg fájlt. A víz nem egyforma mértékben nyeli el a különböző színű fénysugarakat, ezért eltorzítja a színeket. Az eredeti környezetben a tengerfenék kékes színű, a moszatok zöldek, a szivacs pedig sárga. Állítsd helyre a fénykép színegyensúlyát! (Célszerű megnövelni a kék és kismértékben a ciánkék arányát)
Vigyünk egy kis életet képeinbe...
A fénykép megjelenését a színek telítettsége is befolyásolja. A telítettség azt határozza meg, hogy mennyire élénk vagy sápadt a szín. A telítetlen színek lehangolnak, a telített színek viszont élénk, vidám hatást nyújtanak. A grafikai programokkal módosítani tudjuk a színek telítettségét. (Eszközök /Színeszközök /Árnyalat-Telítettség)
$$\ \ $$
- Feladat 1.
Töltsd be a Sagrada.jpg képet. A fotó alkonyatkor készület így jelentősen megfakult színeket mutat. Javítsd a telítettséget.
- Feladat 2.
Töltsd be a Csokor.jpg állományt. A felvételen a levelek zöldje és a háttér kékje erősen megfakult. Növeld a színek telítettségét! (kb. +60 a megfelelő érték)