A legegyszerűbb kérdés

SELECT ‹oszloplista› FROM ‹ táblázat ›

Az utasítás ebben a formájában a from kulcsszó után szereplő táblázatból egy olyan eredménytáblázatot készít, amelyek oszlopa(i) a forrástáblázat azon oszlopa(i), amelyek az oszloplistán szerepelnek (az oszloplista elemeit egymástól vesszővel kell elválasztani).
Az oszloplista helyett megengedett a * szimbólum használata, ekkor a táblázat összes oszlopát tartalmazó listát jelenti. Ha a DISTINCT kulcsszó szerepel az oszloplista előtt, akkor az eredménytáblázatban azok a sorok, amelyeknek minden az oszloplistán felsorolt adata megegyezik, csak egyszer jelennek meg.

$$\ \ $$

Feladatok: Nyisd meg az utazas adatbázist, és benne az utak táblát.

$$\ \ $$

Az eredménytáblázat rendezése

SELECT ‹oszloplista› FROM ‹ táblázat › ORDER BY ‹oszlop› |‹oszlop-sorszám› {ASC|DESC}

Az előző példákban az eredménytáblázat sorai rendezetlenül jelentek meg. (Ún. természetes sorrendben, amelyet az adatok felvitelének a sorrendje határozott meg). Az ORDER BY komponens segítségével meghatározhatjuk az eredménytáblázat sorainak sorrendjét. A rendezés oszlopok értékei szerint történik, az oszlopokra nevük, vagy sorszámuk szerint hivatkozunk. Ha az ORDER BY komponens csak egy oszlopra hivatkozik, akkor a rendezés ennek az oszlopnak az értékeire történik- a vonatkozó ASC vagy DESC előírás szerint növekvő, vagy csökkenő sorrendben.
Ha az ORDER BY komponens több oszlopot jelöl meg, akkor ha az első oszlop több sora azonos értéket tartalmaz, a másodikként megadott oszlop értékei szerint történik a sorok további rendezése, ha ezek is megegyeznek a harmadikként megadott oszlop kerül sorra. $$\ \ $$

Feladatok: Az utak táblával dolgozz!

$$\ \ $$